Historie a současnost štafetového závodu dvojic

Štafetový závod dvojic byl založen sportovními nadšenci Běžeckého klubu Hostivařská přehrada (HPBK Praha). První ročník závodu se uskutečnil v roce 1994. Myšlenkou závodu bylo uskutečnit letní obdobu zimních biatlonových štafet, jako letní přípravu na zimní běžkařskou sezónu. Tato idea předběhla svou dobu, jak dokazují v současné době v zimní sezóně populární závody sprint dvojic. Pro místo konání byl zvolen přesný jednokilometrový okruh v hostivařském lesoparku, známý též jako „Másilkův okruh“. Zakladateli a dlouholetými řediteli závodu byli do devatenáctého ročníku Jaroslav Trunec a Miloslav Klimánek.

Pro rok 2013 dlouho zůstával tento závod bez pořadatele. Tento stav se nelíbil dvojici běžců pilně se připravujících na závod a pravidelně polykající kilometry na Másilkově okruhu. Pro zachování tradice tohoto jedinečného štafetového závodu se spontánně rozhodli pro rok 2014 organizaci za přispění předchozích pořadatelů převzít.

Pro rok 2014 získal tento závod generálního partnera společnosti YIT Stavo s.r.o. působící na pražském trhu jako finský developer. Tímto spojením tak vzniklo krásné partnerství mezi zemí tradičních zimních sportů a běžců sympatizujících s tímto závodem.

Každoročně se tohoto závodu účastní bezmála sto běžců z Prahy a širokého okolí, od reprezentantů až po rekreační běžce.

Traťový rekord z roku 2002 je v držení dvojice Roman Skalský a Miroslav Sajelr a má hodnotu 27:40 min. Takto rychle uběhnutou trať lze označit za jednu z nejrychleji odběhnutých „desítek“ na území ČR.

Letos pořádáme již 21. ročník.

Minulé ročníky